Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa jest określona jako zespół zmian ogólnoustrojowych i miejscowych, których głównym objawem jest wrzód żołądka i dwunastnicy. Owrzodzenie jest ubytkiem ściany żołądka lub dwunastnicy przekraczającym warstwę mięśniową błony śluzowej i sięgającym do błony podśluzowej lub do głębszych warstw tych części przewodu pokarmowego.

Wizyty w gabinecie stacjonarnym oraz współpraca online.

Przyczyny choroby

Najistotniejszym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój choroby jest zakażenie gram ujemną bakterią Helicobacter pylori (H. pylori). W Polsce zakażenie H. pylori występuje u ok. 84% dorosłych oraz ok. 30% dzieci. Odpowiada ono za 92% przypadków występowania wrzodów dwunastnicy i około 70% wrzodów żołądka. Helicobacter pylori produkuje toksyny, uszkadzające komórki błony śluzowej i wywołujące zapalenie. Prowadzi to do zwiększonego wydzielania hormonu gastryny, co wpływa z kolei na większe wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a w konsekwencji powoduje owrzodzenia dwunastnicy.

Wśród czynników predysponujących do rozwoju choroby wrzodowej wymienić należy także:
dietetyk Zamość
Zasady diety w chorobie wrzodowej opierają się na takim doborze produktów, by nie powodowały one nadmiernego wydzielania soku żołądkowego, nie zalegały długo w żołądku i były łatwo przyswajalne. Osoby z chorobą wrzodową powinny więc unikać produktów bogatotłuszczowych, ponieważ jego nadmiar może powodować opóźnianie opróżniania żołądka, co niejednokrotnie jest odpowiedzialne za występowanie objawów dyspeptycznych. Pozytywny wpływ na zdolność błony śluzowej dwunastnicy do obrony przed czynnikami uszkadzającymi, takimi jak alkohol, kwasy żółciowe, niektóre leki ma kwas linolowy. Kwas linolowy to jeden z Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych należący do grupy omega-6. Ich głównym źródłem są produkty pochodzenia roślinnego, a w tym przede wszystkim olej słonecznikowy, lniany, kukurydziany, sojowy i krokoszowy, a ponadto orzechy laskowe, nasiona kukurydzy, soja oraz pestki winogron. W trakcie zaostrzeń choroby z diety należy wykluczyć pokarmy ciężkostrawne, wzdymające, długo zalegające w żołądku. Bezwzględnie należy wykluczyć smażenie i pieczenie na tłuszczu jako jedną z metod obróbki termicznej. Warzywa i owoce zaleca się w postaci gotowanych przecierów i rozcieńczonych soków. Warzywa również podaje się z wody – ugotowane lub ewentualnie blanszowane, zawsze w postaci rozdrobnionej. Nie należy spożywać ich w postaci surówek grubo startych, sałatek z majonezem i musztardą, warzyw marynowanych i solonych. Doniesienia z ostatnich lat sugerują, że dieta wysokobłonnikowa może być jednym z czynników wpływających na zmniejszoną nawrotowość choroby wrzodowej. Spożywanie włókna pochodzącego z roślin strączkowych jest najefektywniejsze z punktu widzenia obniżenia ryzyka jej wystąpienia. Jednak osoby będące w fazie zaostrzenia objawów choroby mogą odczuwać dyskomfort po spożyciu tych roślin. Zalecana ilość błonnika pokarmowego w diecie łatwostrawnej wynosi do 25 g/dobę.
Potrzebujesz prawidłowo przygotowanej diety przeciw wrzodowej zapraszam do kontaktu

Kontakt

Formularz kontaktowy