Nadwrażliwość jelit

Nadwrażliwość jelit Często najbardziej skuteczną metodą leczenia zespołu jelita drażliwego jest odpowiednia dieta. Opiera się ona głównie na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu składników pokarmowych nasilających dolegliwości. Chorzy z zespołem jelita drażliwego wykazują zwiększoną wrażliwość przewodu pokarmowego na różne bodźce, zwłaszcza mechaniczne. Na przykład chorzy odczuwają wzdęcie brzucha przy małej ilości gazów w jelitach lub uczucie parcia przy niewielkim wypełnieniu odbytnicy stolcem. Dlatego dieta chorego powinna wykazywać cechy diety lekkostrawnej z ograniczeniem wydzielania soku żołądkowego. Jej wartość energetyczna powinna być dopasowywana do wieku, wagi i aktywności fizycznej pacjenta. Ograniczyć należy ciężkostrawne tłuszcze, gdyż nasilają one objawy dyspeptyczne. Lepiej tolerowane są oleje roślinne dodawane na zimno oraz masło. Białko jest dość dobrze wchłaniane i trawione w jelicie grubym. Czasami białko tkanki łącznej dostaje się do jelita grubego i ulega gniciu, wywołując biegunkę.
Odpowiednio dobrane produkty żywieniowe ułatwiają pracę jelit a dieta pozwoli pozwala rozwiązać problem jelita drażliwego, unormować jego pracę, odzyskać komfort w życiu codziennym.
Funkcja motoryczna jelit (perystaltyka jelit) polega  na naprzemiennym kurczeniu się i rozkurczaniu mięśniówki jelit. Dzięki temu treść pokarmowa przesuwa się w kierunku od żołądka do końca jelita grubego. Proces ten odbywa się nieświadomie oraz podlega ścisłej kontroli nerwowej i hormonalnej. W zespole jelita drażliwego perystaltyka ulega pewnemu zaburzeniu. Perystaltyka może być zbyt szybka co owocuje biegunką, lub zbyt wolna, co prowadzi do zaparć. Dlatego odpowiednia dieta pozwala unormować perystaltykę i przywrócić prawidłową pracę jelit.

Wizyty w gabinecie stacjonarnym oraz współpraca online.

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego o niewyjaśnionym podłożu. Szacuje się, że występuje ona u ok. 10-20 proc. dorosłych ludzi i częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Objawia się dyskomfortem, bólem brzucha lub zaburzeniami rytmu wypróżnień.
Dieta pomaga pozbyć się:
dietetyk Zamość
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu odpowiedniego diety przy pomocy której unormujesz pracę jelit a Twoje życie stanie się przyjemniejsze i bardziej komfortowe zapraszam do kontaktu.

Kontakt

Formularz kontaktowy