PCOS

PCOS jest jedną z chorób o podłożu hormonalnym, najczęściej dotykających kobiety w wieku 15-44 lat. Szacuje się że nawet 15% kobiet nie jest świadoma swojej choroby. Większość z nich dowiaduje się o swojej chorobie gdy mają problem z zajściem w ciąże. Zaburzenie to powoduję że komórki jajowe nie dojrzewają. Nie są uwalniane w trakcie owulacji do jajowodu. Pęcherzyki jajnikowe obumierają i powstają z nich małe torbiele.
Objawy PCOS:
Leczenie PCOS i Endometriozy dietą ma za zadanie unormowanie hormonów i kontrolowanie estrogenu. Wyeliminowanie stanów zapalnych, przywrócenie prawidłowej masy ciał. Ustabilizowaniu poziomu glukozy i insuliny we krwi. Posiłki powinny być starannie zaplanowane. Należy unikać produktów przetworzonych i o bardzo wysokim indeksie glikemicznym. Do diety należy wprowadzić w ich miejsce produkty o niskim IG. W diecie nie powinno zabraknąć  zdrowych tłuszczy EPA i DHA.
Endometrioza dotyka około 10% kobiet, a w przypadku kobiet leczonych z powodu niepłodności, wartość ta sięga nawet 40-50%. Mechanizm powstawania endometriozy polega na przeniesieniu elementów wewnętrznej warstwy macicy, czyli endometrium poza macicę, a w następstwie zagnieżdżenie i rozrost ognisk endometrialnych w jajnikach, na otrzewnej, w przewodzie pokarmowym, czy układzie moczowym. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje endometriozy: otrzewnową, która objawia się ogniskami o różnej wielkości w zależności od etapu rozwoju choroby; endometriozę jajnikową, która objawia się tworzeniem torbieli endometrialnych; endometriozę głęboko naciekającą, która dotyczy wszystkich zmian występujących poniżej 5 mm od powierzchni otrzewnej i dotyczy na przykład przestrzeni odbytniczo-pochwowej, odbytnicy, czy pęcherza moczowego.
Trudno mówić o uniwersalnych zaleceniach przy endometriozie, na ten moment rekomendacje opierają się na badaniach epidemiologicznych, z których nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków. Wiadomo jednak, że dieta powinna koncentrować się na zmniejszeniu stanu zapalnego, optymalizacji gospodarki hormonalnej, zapewnieniu stabilnego poziomu cukru we krwi oraz zdrowej masy ciała (tkanka tłuszczowa nie jest jedynie „magazynem” energii, a aktywnym organem endokrynnym, który wpływa na gospodarkę hormonalną całego organizmu).

Wizyty w gabinecie stacjonarnym oraz współpraca online.

Kobiety z endometriozą powinny unikać produktów zawierających substancje, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w organizmie, przede wszystkim produktów bogatych w tłuszcze trans (jak np. twarde margaryny i wysoko przetworzone dania mające je w składzie), tłuszcze nasycone oraz o wysokiej zawartości cukru.
Ponadto korzystne może być ograniczenie tłustego mleka krowiego i tłustego nabiału (jak np. sery dojrzewające) oraz czerwonego mięsa. Gospodarkę hormonalną mogę zachwiać też alkohol, nadmiar napojów zawierających kofeinę – jak kawa, czarna herbata, napoje energetyczne.
Przygotuje dla Ciebie indywidualną dietę która:
dietetyk Zamość
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu odpowiedniego planu żywieniowego zapraszamy do kontaktu.

Kontakt

Formularz kontaktowy